کتاب چهلم توسط موسسه شیعا رونمایی شد

کتاب چهلم ( عکس اربعین ) : کتاب عکس «چهلم» شامل تصاویری از پیادگان اربعین حسینی عصر جمعه، ۳۱شهریور مصادف با اول ماه محرم، به همت موسسه شیعا در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) رونمایی شد.
به گزارش ایسنا در ابتدای این مراسم، هادی جان‌فدا – شاعر آیینی – اشعاری را در وصف ماه محرم و اربعین حسینی خواند که باعث حزن و اندوه حاضران شد.

سپس مجید مجیدی، کارگردان فیلم سینمایی محمد رسول‌الله، با حضور در جایگاه گفت: خوشحالم که در این مراسم به‌مناسبت رونمایی از کتاب «چهلم» حضور دارم. موضوع دومین کتاب «چهلم» نیز «اربعین، از خود گذشتگی و آزادگی» خواهد بود.
او ادامه داد: واقعیت این است که درباره اربعین در طول این سال‌ها، در حوزه هنر کارهای زیادی انجام نشده و جای این‌گونه اقدامات خالی است. امیدواریم در سال‌های آینده، در حوزه‌های مختلف هنری شاهد تولید آثاری با موضوع اربعین باشیم.

وی اظهار کرد: از احمد مسجدجامعی – عضو شورای شهر تهران – شنیدم که با تلاش خودش، افرادی را از حوزه‌های تجسمی به شهر نجف برده است. در حوزه‌های سینما و ادبیات هم جلوه بی‌نظیر اربعین را باید تصویر کرد.
این کارگردان سینما همچنین افزود: فکر می‌کردم که چطور تمام صفاتی را که خداوند در فطرت انسان نهادینه کرده است، می‌توان دید. در این سال‌ها به مدد خون شهدا این راه (کربلا) باز شده است. مسیری که در طول این ۱۴۰۰سال، چیزی حدود ۵۰سال باز بوده و اکنون عاشقان با فراغ بال به آنجا می‌روند و این شرایط را مدیون خون شهدا هستیم.

مجیدی با بیان این‌که همه شاهد بوده‌ایم که تمام جلوه‌های فطری در روز اربعین تجلی پیدا می‌کند، بیان کرد: اربعین از حج هم می‌تواند باشکوه‌تر باشد، زیرا عزمت وجوه انسانی و معرفتی اربعین بالاتر است؛ در حج، انسان با خدای خویش ارتباط برقرار می‌کند و حواسش به اطرافیان نیست، اما در اربعین به هر شکل ممکن، افراد به همدیگر کمک می‌کنند و سال به سال هم این عظمت بیشتر می‌شود، به طور مثال در سال گذشته، ۲۵میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حضور داشتند. این در حالی است که در هیچ مراسم جهانی و حتی سیاسی و عبادی، چنین جمعیتی حضور ندارد.
او همچنین تاکید کرد: بسیار جا دارد که درباره اربعین و معرفت‌های آن کار شود.
در ادامه، دکتر سیدحمید خویی درباره امام حسین (ع)، روز عاشورا و ماه محرم سخنرانی کرد.
محمدتقی اختیاری، نویسنده این کتاب، نیز با حضور در جایگاه، با بیان این‌که امروز از هر زمانی در تاریخ، رفتن به کربلا و پیاده‌روی آسان‌تر است، گفت: من سعی کردم ارزش های کتاب را با قلم خودم ماندگارتر کنم. سعی کردم هر تصویری که می‌بینم، آن را درک کنم تا بتوانم چند جمله‌ای در کنارش بنویسم.او سپس قسمتی از متن کتاب را برای حاضران خواند.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین سید عباس صحفی مدیر پروژه کتاب چهلم گفت: شکر خدا که در پناه حسینیم، عالم از این خوب‌تر پناه ندارد. خیرمقدم می‌گویم خدمت همه دوستان یا عزیزانی که از راه دور یا نزدیک قدم روی چشم ما گذاشتند و تشریف آوردند و خسته نباشید جانانه می‌گویم به همه عکاسان و دست‌اندرکاران تهیه این کتاب مسئولیت ما در موسسه «شیعا» توجه به میراث مادی شیعه است که در صدر آن آئین‌ها و مناسک شیعی و نمادها و نشانه‌ها و معماری شیعی است که از زاویه دید هنری به آن نگاه می‌کنیم و شیعا جایی است که همه هنرمندان ایران می‌توانند در آنجا عضو باشند و به ما کمک کنند، درباره کتاب چهلم باید بگویم پروژه‌ای است که از سال ۱۳۹۱ با تلاش دوستان عکاس شکل گرفت و شروع شد. از همان سال، ۱۰نفر از عکاسان خوب کشور به کشور عراق اعزام شدند و این تور عکاسی آغاز شد و تا سال ۱۳۹۵ ادامه داشت. بعد در مسیر ادامه پروژه چندنفر از دوستان مثل آقایان زنده روح، تیرانی، و نور‌محمدی از سال‌های گذشته، ۸۸ و ۸۹ و ۹۰ عکس داشتند که به پروژه اضافه شد و بازه زمانی پروژه از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ است. وی ادامه داد: عکاسی در اربعین و کشور عراق کار بسیار سختی است.

وقتی شنیدم که آقای «ازناوه» سختی‌های زیادی را تحمل کرده‌ا‌ند، نمی‌دانستم چگونه از او تشکر کنم. البته تشکر اصلی را صاحب اثر می‌کند. ولی ما هم به نوبه خود از ایشان تشکر می‌کنیم. بعدها شنیدیم که کمر آقای غضبان‌پور حین عکاسی شکسته و به سختی ادامه کار داده است. تیرانی عزیز دو روز مانده به ماه محرم رفت و چند روز بعد از اربعین برگشت او با وجود همه مشکلات پیش‌رو، مردانه ایستاد و نزدیک به ۵۰ درصد پروژه را پیش برد و عکس‌های بی‌نظیری گرفت. مطلب بعدی این است که پروژه چهلم اینجا بعد از رونمایی پایان نمی‌پذیرد و از دید ما این قدم اول است این کتاب را دوست داریم و تلاش می‌کنیم که روند تهیه آن ادامه داشته باشد. همانگونه که آقای مجیدی فرمودند موضوع بعدی چهلم از خودگذشتگی و انسانیت است که در همین‌جا از همه عکاس‌های خوب و بزرگوار کشور دعوت می‌کنم اربعین پیش‌رو، با این زاویه دید عکاسی کنند و ما هم قول می‌دهیم که خیلی بهتر از این و مفصل‌تر، بحث کتاب و نمایشگاه آن را پیگیری کنیم.
وی در پایان گفت: این کتاب را به جامعه شیعه و البته به همه مردم دنیا تقدیم می‌کنیم.
سپس با حضور مجید مجیدی، محمود فرشچیان، حجت السلام والمسلمین سید عباس صحفی احمد مسجدجامعی، سید محمود دعایی، محمدتقی‌اختیاری، سیدعلی احمدی، سید حمید خویی و عکاسان این کتاب، از کتاب «چهلم» رونمایی شد و یک جلد از آن، توسط این افراد به یادگار امضا شد.

این کتاب عکس، تصویری از پیادگان اربعین امام حسین‌(ع) (عکس اربعین )
‌به قلم محمدتقی اختیاری و با تصاویری از ۱۴عکاس ایرانی است. عکس‌های این کتاب در سال‌های ۸۸تا ۹۵توسط عکاسانی مانند مسعود زنده‌روح کرمانی، جاسم غضبان‌پور، سعید محمودی ازناوه، مهدی تیرانی، علی بیات و … تهیه شده است.